Zdravotnictví, peníze a lékaři

Téměř nepozorovaně se připravuje omezení služby na kterou je občan zvyklý a kterou přijímá jako běžnou a velmi potřebnou. Jde o lékařskou službu první pomoci.

Mediální stín zadlužených nemocnic a ona věčná hrozba občanům zakrývá jeden veliký problém, který udeří přímo a již během několika týdnů. Zatímco téma zadlužených nemocnic plní stránky novin již léta, tak téměř nepozorovaně se připravuje omezení služby, na kterou je občan zvyklý a kterou přijímá jako běžnou a velmi potřebnou. Jde o lékařskou službu první pomoci. čili LSPP, nebo jak se lidově říká pohotovost.

Desítky let plnila pohotovost svojí funkci, zajišťovala pomoc pacientům v mimopracovní době. Možná jsme na ní nadávali, zneužívali jí, ale byla zde a byla užitečná. To vše se od května změní. Kraje nemají peníze a na rozdíl od okresů ani zájem udržovat něco tak prodělečného jako je pohotovost.

Za vším hledej člověka a ani tento případ není výjimkou.
Špatný zákon špatných zákonodárců (a za tímto tvrzením stojím) dal sice obvodním lékařům právo na poměrně slušnou existenci, ale nedal jim také povinnost starat se o své pacienty 24 hodin denně. A lékaři toho využili. Hovoří sice o přepracování (jedna či dvě služby měsíčně je hodně?) o zneužívání pohotovosti apod. Ale pravda je jinde. Peníze a zase peníze.

Kraj, který je tlačen ke zdi, nabízí lékařům pohotovosti 140,-Kč/hod práce ve všední den a 170,-Kč/hod o víkendu, což je o třicet korun za hodinu více než například u lékařů záchranky. To je hodně pro rozpočet kraje, ale málo pro kolegy sloužící pohotovost. Ti chtějí minimálně dvakrát tolik. A dále již jen několik ?maličkostí?. Pracovat o službě nejdéle do 22:00 hodin, nevyjíždět za pacienty do terénu, neošetřovat pacienty mladší 14 let, mít speciální pojištění od kraje pro případ nehody apod.

A výsledek? Můžete hádat, kdo prohraje? Já říkám, že to bude občan, pacient svého lékaře.
A rada, či pomoc? Ta je ve hvězdách. Můžete se jen ptát svého poslance, či obvodního lékaře proč se to stalo, až se to stane.

Záchranná služba bude zajišťovat vše, bude určitě suplovat i pohotovost, až jednou nebude tam, kde má být a kde by jí bylo třeba.
Ale pak bude pozdě na otázky.

Jinak ještě o penězích. Jsou příjemné a je dobré jich mít dost. Taky bych rád měl plat jako západní kolegové a ne jen slabých 20% výše jejich platu. Ale pokud bych si zvýšil příjem na pět tisíc Euro měsíčně, tak mohu Chiros zavřít za jeden či dva měsíce a to platí pro všechny a všude.
A to je pro kraj, či pohotovostní lékaře.

Ještě malý dodatek. Ne všichni jsou stejní, a jsou i tací, kteří vidí dále, než jen na výplatní pásku. Je jich sice málo, ale jsou to například lékaři z oblastní pohotovostní služby v Radnicích. To je malý, nepatrný doušek optimismu na závěr.

Rokycany 6.3.2003
MUDr. Ivan Borek, Chiros a záchranná služba