Sbírka pro Ukrajinu – 17. 3. a 18. 3., Mýto v Čechách

Školní parlament naší školy vyhlásil sbírku pro Ukrajinu. Ve čtvrtek od 13. do 16. hodiny mohl kdokoliv přinést různé věci do naší sbírky – jednalo se převážně o věci na spaní, potraviny, drogerii, léky atp. Chodili děti, rodiče, ale i další lidé z Mýta či okolí. Nejen naši žáci, ale i paní učitelky Dita Kleinhamplová a Martina Václavovičová nosili, třídili a balili všechny donesené věci do krabic, které pak nadepisovali českými i ukrajinskými názvy.  A protože pomocných rukou není nikdy dost, ke konci se také přidala paní vychovatelka Lenka Kuncová.  
Nasbíralo se toho opravdu hodně, naše záda jsou toho důkazem :). A když jsme v 16:30 dobalili a chystali se odjet domů, přijelo další auto. Vystoupili tři chlapíci, a že nesou věci do sbírky. Co se dalo dělat… šup ven z auta a zpět do školy, abychom mohli věci převzít. Samozřejmě jsme pánům poděkovali a odpověď, která od nich přišla, nás velmi potěšila až dojala: „My děkuje VÁM!“ Teprve v tu chvíli nám došlo, že poslední věci do sbírky zřejmě přivezli samotní lidé z Ukrajiny. 
Následující den ráno v 7 hodin nás čekalo přemístění  věcí do přívěsného vozíku pana Noska a odvoz do skladu Šabaty. I když se jednalo o brzkou ranní hodinu, účast dětí, které chtěly pomoci, byla opravdu velká.  Touto cestou děkujeme také panu Roučkovi, který s převozem pomáhal. Ve skladu byli všichni nadšeni, kolik se nám toho podařilo nasbírat a moc všem děkují. 
Převoz věcí na Ukrajinu proběhl hned v pondělí 21.3.  
A na závěr jedna vtipná příhoda, aneb jak paní školníková málem o nákup přišla.  
V průběhu sbírky na parkoviště před školou přijela paní školníková a chlapci v domnění, že přiváží další věci do sbírky, přiběhli k jejímu autu s tím, že jí s taškami pomohou. Paní školníková překvapená a současně potěšená, že máme tak hodné žáky, souhlasila. Jaké ale bylo překvapení, když chlapci s nákupem spěchali k věcem do sbírky. Nakonec vše dobře dopadlo a paní školníková dostala nákup nazpět. 
Mgr. Martina Václavovičová – Základní škola Mýto

Den poezie

Za přispění Města Rokycany a ve spolupráci s Městskou knihovnou Rokycany pořádá Klub Svobodných demokratů Rokycany:

Minuta ticha za zemřelé v pondělí 22. března ve 12:00 hodin

V pondělí 22. března uplyne jeden rok od úmrtí první oběti koronaviru v naší zemi. V průběhu následujících dvanácti měsíců zemřelo v souvislosti s pandemií virového onemocnění covid-19 dalších více než dvacet tisíc našich spoluobčanů. Mnohé další oběti patrně nejsou zahrnuty ve statistikách. Je jisté, že počet se ještě zdaleka neuzavřel.

Jako občané, publicisté a aktivisté vyzýváme českou společnost, aby si památku obětí pandemie připomenula. Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla.

Vyzýváme ke společné minutě ticha v pravé poledne v pondělí 22.března. K této vzpomínce se připojí svým vyzváněním zvonů církve, bude šířena v médiích a v sociálních sítích. Dokážeme-li se semknout k takové připomínce památky obětí, k důstojnému a všech politických motivů prostému vzdání úcty obětem a pozůstalým z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých.

Budeme vděčni za šíření této výzvy všemi, kteří budou respektovat, že chvíle smutku neslouží hledání viníků či zdůrazňování jakýchkoliv dílčích zájmů. Smutek a smrt v době pandemie už z naší společné paměti nevymažeme. Minuta ticha za oběti pandemie bude také symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zemřelých často ani nemohlo dojít. Bude také vděkem za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc než kdy dřív. Minutu ticha jako velké společné gesto jsme obětem, pozůstalým i sobě samotným dlužni.

Petr Pospíchal
Jana Hradilková
Jan Kašpárek
E-mail: iniciativa@minutaticha.cz

Večer projektu Den poezie

V pondělí 16. 11. od 18 hodin vám  v rámci projektu Básníci online představíme nejzajímavější autory ze současné básnické scény v Rokycanech – básnířku Věru Tydlitátovou a básníky Vladimíra Líbala a Jaroslava Šlejmara. Doprovodí je hudbou skupina PVE (Helena Orcígrová a Zuzka Bursíková), Miroslav Tauš a Petr Hlávka.

Pro Městskou knihovnu v Praze připravili již na jaře Dagmar Plamperová s Josefem Strakou projekt Básníci online a jeho pokračování představí básníky Radka Fridricha a Jana Sojku, jejichž videa byla natočena letos na podzim, a pustíme též i záznamy čtení Dagmar Plamperové a Josefa Straky z dubna tohoto roku.
Den poezie pořádáme společně se Společností poezie a s Městskou knihovnou v Praze a za přispění Města Rokycany k výročí narození Karla Hynka Máchy.
Na youtube naleznete záznamy pod heslem *Den poezie v Rokycanech 2020*.

Kácení stromořadí, veřejný dopis starostovi a místostarostům Rokycan

Vážený pane starosto, vážení páni místostarostové,

obracím se na Vás ve věci chystané likvidace aleje vzrostlých stromů u bazénu v Rokycanech. a žádám Vás o přehodnocení tohoto záměru, případně alespoň o pozastavení.
Na sdružení Pro naše Rokycany se obrátili občané, kteří v lokalitě žijí a mají obavu z toho, že namísto vzrostlých stromů budou mít výhled na vybetonovanou plochu. Nevůli ke kácení stromů však mají i lidé, kteří v okolí Holoubkovského potoka a plaveckého areálu přímo nebydlí, ale místo využívají po celý rok jako rekreační oblast pro procházky či sport. Jistě budete souhlasit, že volný čas je příjemnější trávit pod vzrostlými stromy, než na parkovišti.
Pane starosto i oba páni místostarostové – všichni jste vidět na předvolebních billboardech do krajských voleb a jste přímo členy a nebo na společné kandidátce stran a hnutí, která shodně mají na prvních místech volebního programu ochranu životního prostředí, zejména s důrazem na zadržování vody v krajině. Vaše současné rozhodnutí, které je výsledkem neveřejného jednání Rady města, naprosto těmto volebním programům neodpovídá, ba je naopak přímo popírá! Pro mne osobně je to signál, že volební program pro Vás osobně neznamená nic a jsou to skutečně jen předvolební sliby a prázdná slova.
Navíc považuji za nepříliš standardní, že jste umožnili JUDr. Dostálovi vystoupit na jednání zastupitelstva, údajně bylo dojednáno, že téma bude zařazeno na jednání dalšího zastupitelstva k diskusi a případnému hlasování, mezitím však proběhlo jednání Rady, kde bylo rozhodnuto o pokračování v projektu, tedy o kácení. Ačkoliv podle správního řádu tento postup jistě není závadný, domnívám se, že není v pořádku lidsky. Pokud občané dají veřejně a zřetelně najevo svůj nesouhlas, jako jejich zvolení zástupci byste jim měli naslouchat a udělat vše pro postup přijatelný všem, minimálně formou veřejné diskuse a hledání alternativních řešení.
Argumenty podané JUDr.Ondřejem Dostálem, Ph.D.,LL.M., jsou jasné, srozumitelné a plně se s nimi ztotožňuji. Doufám, že jim ještě budete věnovat svůj čas a myšlenky.
S pozdravem
Mgr.Ludmila Marková
sdružení Pro naše Rokycany, Iniciativa Chceme zpět k řece

Proč Česká republika odmítá jaderné odzbrojení?

TISKOVÁ ZPRÁVA
Svět bez válek a násilí – 15. února 2020

Druhý Světový pochod za mír a nenásilí,
který odstartoval 2. 10. 2019 z Madridu, objíždí celý svět a bude zakončen 8. 3. 2020 opět v Madridu,

přijíždí do Prahy 20. 2. 2020!
Zveme Vás na tiskovou konferenci
k aktivitám tohoto dne v Praze

čtvrtek 20. 2. 2020 od 13:00 hodin

Česk
ý svaz vědeckotechnických společností, 3.patro, sál 319
Novotného Lávka 5, Praha 1

V rámci druhého Světového pochodu za mír a nenásilí si Vás dovolujeme pozvat na akce, které budou iniciovat otevření debaty k bohužel tolik aktuálnímu tématu jaderných zbraní a odzbrojování. K této problematice nemá bohužel většina veřejnosti dostatečné informace.

 Ve čtvrtek 20. února proběhnou v Praze tyto tři akce:

1) 13:00 – 16:30, Panelová diskuze: Představují jaderné zbraně pro Českou republiku bezpečnostní riziko?
Český svaz vědeckotechnických společnost
í (3. patro, sál 319), Novotného Lávka 5, Praha 1

 Představují jaderné zbraně pro Českou republiku bezpečnostní riziko?

Jaderné zbraně patří k nejničivějším zbraním na světě. V mezinárodním společenství panuje shoda nad tím, že jakékoliv použití těchto zbraní by mělo katastrofické humanitární důsledky. Navrhovaným východiskem z této situace je úmluva o zákazu jaderných zbraní. Dne 7. července 2017 schválila cca dvoutřetinová většina členských zemí OSN Smlouvu o zákazu jaderných zbraní. Česká republika se závěrečného hlasování nezúčastnila a sjednávací proces bojkotovala! Smlouva vstoupí v platnost do 90 dnů po její ratifikaci padesáti státy. K datumu 4. 12. 2019 podepsalo tuto smlouvu 80 států a 34 z nich ji už i ratifikovalo.

Ve 13:00 hod. bude zahájena diskuse tiskovou konferencí s krátkým představením všech panelistů.
V rámci konference vystoupí: Rafael de la Rubia (Španělsko)koordinátor Světového pochodu za mír a nenásilí a zakladatel mezinárodní organizace Svět bez válek a násilí, Deepek Vías (Indie) člen základního týmu Světového pochodu za mír a nenásilí, Álvaro Orús (Španělsko) – režisér dokumentu „Začátek konce jaderných zbraní“, Miroslav Tůma spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů a odborník na problematiku jaderných zbraní a odzbrojování, Alena Gajdůšková poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, členka PNND, Tomáš Tožička Social Watch, Česko proti chudobě a nerovnostem, Peter Tkáč – Nesehnutí
Detailní program konference v
četně letáku ke stažení je k dispozici zde

Po ukončení panelové diskuze bude v 17:00 hod. následovat symbolický Pochod za mír a nenásilí“ z Novotného Lávky na Národní ke kinu Evald, kde od 18:00 hod. proběhne premiéra dokumentárního filmu „Začátek konce jaderných zbraní“.

2) 18:00 – 20:00, Premiéra dokumentu s besedou: „Začátek konce jaderných zbraní“
Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1
Více detailních informací v
četně letáku ke stažení je k dispozici zde

3) 20:30 – 21:30, Happening s žádostí za mír a nenásilí: „Dejme šanci míru“
M
ůstek, Praha 1
Více k akci včetně letáku ke stažen
í je k dispozici zde

Předem děkujeme za Vaši pozornost k tomuto tématu, zveřejnění pozvánek a budeme se těšit na setkání.

Za mezinárodní organizaci
Sv
ět bez válek a násilí

Dana Feminová
mobil: 777711911

Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí působí od roku 1995 a od té doby se rozšířila do více než třiceti zemí po celém světě. V roce 2009 iniciovala první Světový pochod za mír a nenásilí mezinárodní projekt, k němuž se připojily tisíce organizací, institucí, osobností a politiků z téměř stovky zemí. www.svetbezvalek.cz
V roce 2017 byla Nobelova cena míru udělena za přínos v procesu sjednávání Smlouvy o zákazu jaderných zbraní mezinárodní kampani ICAN (The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), jejíž je Svět bez válek a násilí součástí.