Dudy a dudáci

PhDr. Zdeněk Vejvoda, Ph. D.

Lidové hudbě a bordunovým nástrojům bude věnován 13. ročník semináře Dudy a dudáci, který proběhne v sobotu 22. února 2014 v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Pořadatelem cyklu je Klub tanečních souborů Rokytka. Úvodní přednášku s názvem Gajdy a gajdošská muzika včetně živých ukázek přednese mistr Cechu slovenských gajdošů Ľubomír Tatarka za doprovodu člena proslulého slovenského souboru SĽUK Juraje Dufka.

Ľubomír Tatarka se narodil v Banské Bystrici v hudební rodině, jeho prarodiče totiž pocházeli z Vígľaše a Dětvy. Tak od mládí vstřebával lidové písně a hudbu, okouzlila ho skromnost, zručnost, víra a odhodlání lidových řemeslníků, zvlášť hudebních nástrojařů. Tak se dostal k hudbě, která mu později otvírala dveře do valašských kolib. Veškerý volný čas tam věnoval fujarám, píšťalám a samozřejmě gajdám. Ty nafukuje od čtrnácti let a vyrábí je návratu z vojny. Pravidelně se účastní koncertů a festivalů a setkání lidových výrobců na Slovensku i v Evropě. Ve Slovenské Ľupči založil festival středověké a lidové gajdošské hudby.

Na podvečerním komorním koncertu se kromě domácích kapel Rokytka a Sluníčko dále představí dudáci Zdeněk Bláha z Horní Břízy, Václav Švík z Plzně a Michal Karpíšek z Chrástu.