Řekli trhu, aby si trhnul
Komentář týdne

Volby ve Francii (nový socialistický prezident Hollande) a v Řecku (nemožnost koaličních stran sestavit většinovou vládu) mohou znamenat změnu pro celou Evropu. Rozzlobení občané řekli ve Francii i v Řecku ne škrtům a nadvládě trhu. Nový francouzský prezident Hollande již ve volební kampani sliboval revizi unijní fiskální smlouvy ve prospěch prorůstových opatření. V Řecku však krize dostoupila již takových rozměrů, že proevropské strany socialistů a konzervativců budou muset naslouchat menším, většinou levicovým, stranám s méně vstřícným postojem ke škrtům, které jim nařizuje MMF a EU.

Z volebních průzkumů u nás vyplývá, že i občané v České republice by volili podobně jako Francouzi a Řekové, pokud by jim bylo umožněno jít k předčasným volbám. Bohužel vládní koalice se zuby nehty drží svých křesel, ačkoliv se zpronevěřila všem svým slibům a navíc odhalila kmotrovský způsob fungování demokracie po česku.

Francouzská a řecká lekce by měla být mementem, aby si vláda nezahrávala příliš dlouho s trpělivostí veřejnosti. Po radikalizaci mladých, kteří výstižně vidí své postavení, může přijít radikalizace všech vrstev společnosti.