Dvojí metr

Šel jsem letos poprvé v životě v listopadu na konopný veletrh CANNAFEST a byl jsem osobně velmi spokojen tím, co bylo možné na této kulturní události vidět. Jak si vypěstovat mariahuanu, vidět postupy od klíčení až po sklizeň, dále možnost si ochutnat pravou konopnou zmrzlinu, doslova si nahrabat letáčky s propagací různých konopných mastí, kapek atd. Osobně již používám konopné doplňky bez THC, a to konopný protein, sirup, čaj, mast nebo si vyrábím konopné mléko, ale tak nebo tak byl pro mě tento veletrh příjemnou změnou.

Závěrem úvodu k této glose chci zmínit, že jsem měl možnost se na tomto veletrhu krátce vidět s ex-předsedou Pirátské strany PhDr. Ivanem Bartošem, Ph.D., který mi předal do rukou leták s programovým bodem Psychotropní látky. Zde lze najít to, jak Pirátská strana nahlíží celkově na politiku těchto látek, představuje svou reformu, regulaci a zdanění. Na druhé straně letáčku je seznam hlavních kanabinoidů (spolu s nejznámějším kanabinoidem THC) nacházejícím se v konopí a jejich účinky na člověka při jejich užívání-více o kanabinoidech např. zde. Můj entuziasmus začal nabírat na obrátkách, když jsem se dočetl, že konopí v sobě obsahuje látky, které potlačují růst rakovinotvorných buněk, zpomalují bakteriální růst, podporují růst kostí atd. Na druhou stranu jsem si začal dávat otázku, proč je v ČR přechovávání většího než malého množství konopí pro osobní potřebu trestné. Proč tomu tak je?

Na začátek mého bádání jsem si našel přesné znění ze zákona ve věci Přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů – viz Trestní zákoník – Část 2 – Hlava VII – Díl 1 – § 284, který praví následující:

 (1) Kdo neoprávněně pro vlastní potřebu přechovává v množství větším než malém omamnou látku konopí, pryskyřici z konopí nebo psychotropní látku obsahující jakýkoli tetrahydrokanabinol, izomer nebo jeho stereochemickou variantu (THC), bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Mé podezření, proč se tomu tak děje, podpořila zakázaná přednáška britského spisovatele Grahama Hancocka, který zpochybňuje vědecké názory dotýkající se například oblasti medicíny. Tato přednáška proběhla na TED konferenci, poté byla zveřejněna na internetu a nakonec z (ne)jasných důvodů odstraněna (viz zde). Čím mě tato přednáška oslovila?

Graham popisuje vývoj lidského druhu od samého počátku, popisuje fázi nabytí lidského vědomí a zároveň poukazuje na teorii týmu prof. Davida Louise Williamse, že vědomí vzniklo prostřednictvím setkávání našich předků s vizionářskými rostlinami. Graham dále popisuje jeho cestu do Amazonie, kde zkusil nápoj zvaný Ayahuasca pro její mimořádné účinky na úrovni vědomí. Zároveň zdůrazňuje, že pití tohoto nápoje není žádná sranda a nikdo ji neužívá rekreačně. Graham dále popisuje kladné účinky tohoto nápoje, a navíc fakta, že lidi tento nápoj odvádí od tvrdých drog. Aby tato přednáška však nebyla pouze o lobování za užívání psychotropních látek, tak Graham přiznal, že 16 let kouřil marihuanu, ale nadměrně ji zneužíval, a to se mu nevyplatilo. Pak ale dále popisuje svůj návrat k sobě samému skrze zkušenosti s Ayhuascou. V další části přednášky popisuje staré Egypťany, kteří používali vizionářské rostliny pro trénování představivosti a celá přednáška vrcholí geniálním jednolitým monologem, kde popisuje naši společnost jako tu, která lidem, snažícím se dosáhnout vyššího vědomí, hází klacky pod nohy, zavírá je do vězení, zesměšňuje je, považuje je za snílky či jim zasahuje do soukromí.

Zde bych se zastavil a směrem k výše uvedeným skutečnostem se vyjádřil. Nejsem osobně příznivcem výletů do Peru za poznáním vizionářského nápoje, jakým Ayahuasca je. Ani kouření trávy nepovažuji za IN, osobně mi to připadá odpudivé. Nicméně pokud si vrátíme výše uvedené léčivé účinky konopí a vezmeme si vše, co z konopí můžeme ve zdravé míře dostat, tak zde musím dát palec nahoru. A pokud by jen jedna desetina měla být pravda, co se píše o konopí např. to, že potlačuje růst rakovinotvorných látek, tak si dávám otázku: Proč se to nelíbí systému? Proč se trestá větší než malé množství přechovávání konopí pro vlastní potřebu? Proč je na psychotropní látky tak přísný „PRVNÍ METR“ i přes důkazy léčivých účinků při jejich rozumném užívání? Klasické agrumenty, které by nyní odpůrci konopí použili, zde však nechci rozebírat – můžete si je ostatně přečíst na webu zde. Pojďme se ale na celou věc podívat z mého úhlu pohledu:

Systém to zakazuje, protože taková nejsou pravidla hry. Jaké hry? Je to hra s pravidly systému, v níž je hlavní motto: Konzumuj, bav se, nic neřeš, my se o Tebe postaráme! Budu konkrétní. Systém má rád kuřáky. Kuřáci mají svou drogu. Neslyšel jsem o tom, že by klasická cigareta dostávala lidi více k vyššímu vědomí, nicméně cílem je, aby se kuřák těšil na to, až si zapálí cigaretu a dostal se tak do svého tabákového klidu a to stačí. To, že kouření způsobuje rakovinu plic, zúžení cév, srdeční arytmie, oslabují se smyslové orgány atd. není to hlavní. A pokud se kuřák bude chtít rozhodnout s kouřením skoncovat, tak je třeba v mnoha případech nastolit odvykací kůru. Farmaceutický průmysl již vyvinul léky k odvykání kouření (Zyban s bupropionem nebo Champix s vareniklinem), takže se o ex-kuřáka určitě postará. A to je nekonečný kruh systému, kdy daný jedinec běhá v kolečku jako domácí křeček. Podstatou toho všeho je, že tento jedinec systém živí. Dává práci lidem z cigaretového průmyslu, farmaceutického průmyslu, a o to zde jde. Systém nepotřebuje zdravé lidi!

A co třeba alkoholici? Tvrdý alkohol je přímo chuťovčičkou pro systém a velice rád ho nabízí. A můžeme postupovat stejně. Alkoholici mají svou drogu a neslyšel jsem o tom, že by klasický rum dostával lidi k vyššímu vědomí, resp. uvědomělosti, nicméně…a zde bych to přerušil…následuje „zábava“, někdy agrese či násilí, a pak v lepším případě protialkoholická léčebna. A samozřejmě bych mohl pokračovat v tom, co nám systém nabízí za další věci, které mnohem více škodí zdraví než konopí, ale pozor na jeden zásadní rozdíl. Cigarety, tvrdý alkohol, Coca-Colu, hamburger z McDonalda, klobásu mít doma pro osobní potřebu můžeme. I přes negativní účinky jejich složek. A máme zde „DRUHÝ METR“ k těmto běžným konzumním položkám.
Nikdo není trestán, že si kupuje tvrdý alkohol, konzumuje ho na večírcích, diskotékách. Nikdo není trestán za to, že kouří klasické cigarety denně, ničí tím nejen sebe, ale i životní prostředí a omezuje lidi kolem sebe. Nikdo není trestán, že jsou základní školy plné automatů s přeslazenými limonádami, které dětem přinesou akorát závislost. Za to není nikdo trestán! Ale běda, že byste za oknem měli větší než malé množství konopí! Půjdete do vězení, a na rok! Zde je dobré zdůraznit, že je nemyslitelné, aby psychotropní látky měly někoho dostávat do změněného stavu vědomí, nedejbože ho uzdravovat a posunovat v psychickém vývoji. To by totiž šlo přímo proti tomu, co konzumní systém chce.
Zde bych přímo citoval Grahama Hancocka v závěru své zakázané přednášky, kde říká: „Vždyť to nemorální spolčení psychiatrů a farmaceutické lobby vydělává miliardy na nadbytečném předepisování léků k regulaci takzvaných syndromů jako deprese nebo porucha pozornosti u mladistvých. A pak je tu vřelý vztah naší společnosti k alkoholu. Vynášíme do nebe jednu z nejnudnějších drog navzdory strašlivým následkům, které z jejího užívání vyplývají. A samozřejmě milujeme své stimulanty: svůj čaj, kávu, energetické nápoje, svůj cukr. Na těchto látkách stojí celá odvětví a my si je ceníme kvůli tomu, jak nám mění vědomí. Tyto povolené změněné stavy vědomí přitom mají jedno společné: žádný z nich nejde proti základnímu stavu vědomí, který naše společnost uznává, jakési „ostražité vědomí orientované na řešení problémů“…. Hodí se pro vedení válek, obchodování, pro politiku, ale řekl bych, že si každý uvědomuje, že potenciál společnosti, která je monopolně založena na takovém stavu vědomí, je prázdný….“

Zde není co dál rozebírat. Kdo pochopí pravidla této hry, tak už vždy bude záležet pouze na jeho volbě, zda je chce dál hrát či nikoliv. Je idealistické si myslet, že přijede princ na bílém koni a zničí dračí systém a osvobodí nás všechny z chapadel neuvědomělosti, neodpovědnosti či ovčího následování stáda.
Na druhou stranu stále věřím tomu, že tak jako k cigaretám, tvrdému alkoholu či různým jiným stimulantům, bude brzy nastaven jednotný metr i ke konopí! Ještě jednou musím zdůraznit, že zneužívání psychotropních látek též není zdravé, to netvrdím. Co však tvrdím, jest ale fakt, že pokud se konopí používá v rozumné míře, tak nabízí prostor v oblasti léčení nemocí a je zde větší potenciál, abychom se dostali k vyššímu vědomí a spiritualitě, než i při rozumném užívání tuzemského rumu, který si může koupit každý plnoletý
v nákupním centru.

Věřím stále v nastavení jednotného metru. Proto jsem psal tuto glosu.

Jedna odpověď na “Dvojí metr”

  1. Ahoj Petře,
    díky za komentář. V tom jsem s Tebou na jedné vlně. Ahoj.

Komentáře jsou uzavřeny.