Duo International v Rokycanech

Hodinový mezinárodní komorní koncert Duo International 22.1.2003 se v Rokycanech uskutečnil jen před hrstkou diváků.

Zase nám ve městě utekla jedna mimořádně významná kulturní událost.
Louise Paterson v koncertním sále ZUŠ sice sklidila bouřlivý potlesk pětadvaceti pozorných a vděčných posluchačů, bohužel většinou učitelek a přátel prof. Eduarda Spáčila, který byl britské virtuózce rovnocenným partnerem u klavíru.
Květiny, které obvykle patří na závěr každého koncertu nejen mezinárodního, naše město jaksi zapomnělo dodat a ani nikdo jiný je nepřinesl. Takže to byl i trochu trapas pro obě strany.

Ačkoliv komorní koncert byl řádně plakátován a sponzorován Sdružením dolnorakouských skladatelů, i vstup byl dobrovolný, vypadalo to tak, jako kdyby zde byla vážná hudba hudbou Marťanů. Kde asi byli např. zdejší kantoři a další městská honorace a kde studenti našich středních škol a pokročilí žáci samotné Zušky?

Umělci hrstce zájemců přesto znechuceně neodešli, ale předložili velmi náročný a zajímavý repertoár: Vedle Sergeje Rachmaninova a Bohuslava Martinů zazněly i skladby současných moderních rakouských skladatelů.


Duo International (obrázek .jpg 49K).

Můžeme si snad povzdechnout, že tak nějak se má presentovat národní a skutečná kultura ve sjednocující se Evropě. To se ale neobejde bez ochoty se setkávat a vzájemně si naslouchat. Tak snad Rokycanští někdy příště!