FENOMÉN FOTBAL

V televizi na sportovních kanálech často vidím fotbal. Fotbalová utkání, která pro mne postrádají krásu, hravost, chytrost. To ostatně potvrzují i prázdná hlediště, které je též možné vidět. Diváky český fotbal, obzvláště výkony celků na chvostu ligové tabulky, přestal přitahovat. Právě poloprázdná hlediště jsou toho důkazem. Na druhou stranu si dávám otázku, co je důvodem, že tato aktivita, kdy tři, čtyři chlapi běhají a kopají do míče, zbytek se na ně dívá a pak zase běhá někdo jiný, dostala přednost v hlavním vysílacím čase, konkrétně na ČT sport před sporty, ve kterých je naše zem úspěšnější. Kdo toto „divadlo“ ksakru platí?

Pokud bych měl přijít k faktům, tak v době, kdy se stal náš slavný judista Lukáš Krpálek mistrem světa v kolébce juda v Japonsku, tak hlavní informací na internetu, konkrétně na serveru seznam.cz v oddělení sport, byly výsledky 8.kola fotbalové Fortuna ligy. Pro mne k smíchu!

Když se tento rok v polovině srpna Adam Ondra stal mistrem světa ve sportovním lezení na obtížnost a opět v Japonsku, tak byla situace dokonce horší. Zde jsme s manželkou dokonce pracně hledali nějaký online záznam. A kdo ví, že se Vít Přindiš a Amélie Hilgerová stali mistry Evropy ve vodním slalomu, druhém nejúspěšnějším českém olympijském sportu?

To, že vyjma fotbalového klubu Slavia Praha všechny přední české kluby Sparta, Plzeň a Mladá Boleslav vyhořely v evropských pohárech, to se ví a dělají se podrobné analýzy neúspěchu. Ale že v olympijských sportech máme své vítěze, tak k této informaci si musí člověk dojít z druhé ruky. A proč proboha? Vlastně ano, vím. Slyším teď ten hlavní argument fotbalových nadšenců, že fotbal je nejoblíbenější kolektivní sport. Možná také proto, že kopnout do míče umí pomalu každý, to sbližuje lidi, ale na druhou stranu, pokud se do tohoto sportu lije nejvíce peněz (pozn. autora: nebudu se zmiňovat o korupčních skandálech, dopředu zaplacených zápasech, to by bylo na další glosu:-(), tak bych jako divák měl dostat kvalitu. A zde opět by mohla přijít otázka, co si představuji pod pojmem kvalita.

Kvalitu ve fotbale si představuji pod uměním se prosadit ve hře jeden proti jednomu, umět chytře přihrát, bylo to známé jako pojem chytrá česká ulička, dále minimalizovat tzv. malé domů. Často mám pocit, že brankář je více aktivní hráč než zbytek týmu, což by hádám nemělo být:-). Takže kvalitu v českém fotbale nevidím. Fenoménem fotbalu obecně je navíc zdržování hry a simulování pádu v momentě, kdy fotbalista vbíhá do pokutového území. Nebo když všichni fotbalisté diskutují s rozhodčím o jeho rozhodnutí pokutového kopu namísto, aby s rozhodčím diskutoval pouze kapitán mužstva. Od toho tam přece je. Co je to za bordel? Čím jsem starší, tak tím více mi tyto věci vadí. Morální a etické aspekty tomuto sportu prostě chybí, to mi nikdo nevymluví. Hráč vběhne do pokutového území a nasimuluje to jen aby zajistil svému mužstvu plný počet bodů a dostal prémie např. za vítězství v domácím poháru. A zase jsme u peněz.

To legendární Josef Masopust za druhé místo na mistrovství světa v Chile v roce 1962 dostal nezdaněnou odměnu 5000,-Kč a to ještě musel mít odehrán plný počet zápasů. Po pravdě řečeno, kolik by dnes dostali fotbalisté, kdyby získali titul vícemistrů světa? Co dnes znamená ve fotbale nezdaněných 5000,-Kč?:-):-(

Dále se ptám: Kam se podělila v českém fotbale férovost pana Masopusta? Kde je ta chytrost v podobě slavného penaltového dloubáku Antonína Panenky na mistrovství Evropy v Bělehradě? Nebo krása s trochou štěstí, jako byl slavný lob Karla Poborského ve čtvrfinále EURA 1996 v Anglii, kdy jsme vyhráli díky němu nad Portugalskem? Kam se poděly tyto krásy a zároveň i výsledky?

Dovolím si tvrdit, že fotbal již není sport, ale byznys velkých peněz okořeněný úplatkářstvím. Mám pocit, že mnoho fotbalistů řeší spíše módu resp. jak na hřišti vypadat, hlavně nagelovat vlasy, dát si do vlasů sponu či čelenku, než aby řešili odvedenou hru. Fotbal vidím zároveň jako sport, který učí hráče jak simulovat, faulovat za zády, podkopávat nohy. Fanoušky učí, jak na stadión propašovat výbušniny, petardy. A toto je nejkolektivnější hra na světě!? No nebudu jen láteřit a kouknu na ČT sport, co tam bude za sport. Bude tam zase fotbal….?!