NEPOSLOUCHEJTE JÍ!!! ŘÍKÁ EGO

Fracek ze Švédska, co nechodí do školy… Autistka s aspergerovým syndromem kecající do dění planety… Extrémistka bijící se za fungovaní celého světa, ale pije z plastových kelímků!…Fuuuj! Neposlouchejte jí! Koho? No Grétu, přece!

Štvala mě a stále mě štve. Co mě nějaký sedmnáctiletý výrostek bude poučovat o tom, co jsem udělal špatně? Je to autistka, tak proč jí budu poslouchat? Navíc, jak je zachycena na fotkách z médií, vypadá jako nějaký malý diktátor, který řídí svět. Co bych jí měl poslouchat? Mám na ni pifku. A… co ten ekoterorista vlastně říká? Požaduje, aby se děly trvalé kroky vedoucí ke zmírnění dopadů lidské činnosti na planetu. Žádá nedopustit nenávratné poškození klimatu vlivem působení lidské činnosti. Varuje nedovolit další globální oteplení o více než 1,5°C, jinak po roce 2030 už nebude cesty zpět!

Ach jo. Proč toto nepožaduje nějaký profesor, vědec nebo celebrita? Nebo alespoň starší člověk? Poslouchají jï milióny lidí, stávkují s ní ve světě a jdou s její ideologií. To, co dokázala tahle náctiletá švédka, nedokázal nikdo před ní. Ani vědci, ani celebrity. Jsem naštvanej. Počkat, ale to nemluvím úplně já, ale mé poraněné EGO. A nechci jít do hlav dalších lidí, zvláště v České republice. Ale dle mého názoru je toto – boj s vlastním egem – jeden z hlavních důvodů, proč má Gréta své kritiky a sklízí posměch.

Hlavní skupinou, která plive špínu na Grétu, jsou popírači globálního oteplení. Kolísání teplot nahoru a dolu zde podle nich v historii vždy bylo a vždy bude. To je prý normální. Navíc je nemyslitelné, až k smíchu, aby o tom, že klimatická změna opravdu existuje a je to vážný problém, kázal nějaký pubescent ze Švédska, který nechodí do školy a má navíc poruchu autistického spektra. Vždyť je to směšné! To nemůžeme dopustit, tak jí zesměšníme. Média to umí. Na některých snímcích ze svých projevů vypadá Gréta opravdu jako diktátor, vybírají vždy její nejošklivější fotky. Na facebooku na ní najdeme mnoho a mnoho zesměšňujících vtipů a koláží. My Češi jsme na zesměšnění člověka specialisté:-(.

Hodně z těch posměšků a narážek jdoucí proti Grétě jsou navíc pravdivá. Ano, Gréta určitě není takové to vysněné dítě, co přinášelo svým rodičům jenom radost. V knize NÁŠ DŮM JE V PLAMENECH píše její máma, že to s ní měli těžké. Fakt. Ano, Gréta je holka s končící anorexií a aspergerovým syndromem, který se mimo jiné projevuje třeba egocentrismem, což by odpovídalo tomu, jak se Gréta projevuje. Fakt. Ano, Gréta je finančně podporovaná svými rodiči, její matka je ve Švédsku celebrita a peníze na to má. Fakt. A samozřejmě, ano, díky své ideologii vynechává Gréta momentálně školní docházku. Ale….. , teď na chvílí vypnu své EGO… a v tu chvílí ke mně doběhnou její hesla jako „snížení uhlíkové stopy“, „jak bude svět vypadat za deset let“, „nedopusťme nevratné globální oteplení“…. Hmmmm, to říkám ale taky! To jsou moje slova!

Nedávno jsem sdílel na facebooku citát, že „žádné množství peněz, ropy anebo zlata nemá větší cenu než včely, stromy a čistá voda“. Tento citát je pro mne velmi duchovní a naplněný moudrostí. Byl to obecný bezejmenný citát a měl na Facebooku velký ohlas. Je vidět, že hodně lidí má starost o přírodu, vodu a stromy. Ale jsem si jistý, že kdybych napsal stejný citát a pod něj napsal jméno Gréta Thunberg, získal bych akorát několik výsměšných komentářů a vrhli by se na mě popírači jako mouchy na lep. Kdyby toto říkala Gréta, a ona to ve skutečnosti říká, tak to bude mít jiný nádech, jelikož to říká dítě, jehož slova mnozí v Čechách bojkotují. Tomu říkám škatulkování. Pokud člověk nedělá, co systém žádá, a to třeba „musíš být ve škole a učit se“, „musíš být poslušné a papouškovat, co říká neekologická vláda a fosilní korporace“, tak se stane ten daný jedinec pro systém nevhodným, obzvláště, když je mu 16 neb 17 let. Systém říká: Pracuj, uč se, choď k volbám, ničeho si nevšímej, konzumuj a stát se ti postará o zábavu. V momentě, kdy se občanovi ale začne něco nelíbit, třeba např. ničení deštných pralesů, neplnění limitů emisí schválených pařížskou dohodou, podpora uhelných elektráren, používání chemie na polích a zabíjení tak všeho živého, atd., tak se začne dostávat do škatulky typu Extrémista, Aktivista nebo Ekoterorista a vrhnou se na něj hysterické nenávistné komentáře. A to i přesto, že on jenom ve skutečnosti bojuje za stromy, včely a čistou vodu. To je zvláště typické pro ČR, bohužel. Nejdete s davem, tak se na vás dav dívá jako na exota. V případě Gréty to platí dvojnásob, jelikož je ještě školou povinná a mluví o těchto „nepopulárních“ věcech. Neměla by dospělým kecat do práce! Jak směšné! Ego opět udeřilo:-(:-).

Bohužel musím souhlasit s tím, co Gréta Thunbergová říká a to, že jsme asi poslední generace lidí, co může osud planety Země zachránit z pohledu obyvatelnosti pro samotné lidstvo. Mělo by být naší zodpovědností v jaké kondici budeme planetu předávat dalším generacím. Znamená to ale pro každého z nás ustoupit ze svého ega, ze svého komfortu. Podle toho, co jsem se snažil v této glose popsat, je opravdu potřeba dát na stranu své zraněné já a přiznat si, že jsme to fakt pohnojili. Toto je opravdu velká ekologická krize. A je jedno, kdo o tom mluví. Jestli malé dítě, starý moudrý vědec, princ Charles nebo Leonardo di Caprio. Bylo by dobré slyšet obsah toho, co říkají, protože jenom když otevřeme své oči a uši, tak to půjde.

I přesto, že ten švédský fracek štve mé ego, tak musím přiznat, že máme jako lidstvo problém. Dále už nemám co psát.