Svoboda slova aneb Charta 2022

Současnou dobu považuji za těžkou a smutnou. Po covidismu, kterému jsem v předešlé úvaze dával obrázek nové totality a za tím si stojím, je zde nová podoba většinové společné noty, kterou bych pojmenoval válka na Ukrajině. Prvně bych chtěl zdůraznit, že nejsem proto, aby se válčilo a umírali zbytečně lidé a už bych byl opravdu rád, aby tato válka skončila.

Jedná se o válku na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. A zde bychom mohli skončit. Rusko napadlo Ukrajinu, víme, kdo je ten zlý a to Rusko, a kdo je ten hodný, Ukrajina. A tak se dostáváme k většinové společné notě, která je podpořena tím, že dokonce se na sociálních sítích vypisují odměny na zavraždění prezidenta Ruska Putina a prezidenta Běloruska Lukašenka, dále sankce na vše, co má ruský nádech (vedle státu samotného, i na ruské umělce, sportovce, novináře…). Ale co když se nechci spokojit s touto většinovou notou?

Osobně by mě zajímalo, proč k tomuto konfliktu došlo a nestačí mi společný narativ komerčních médií, že Putin je Hitler, zločinec a chce se zmocnit Ukrajiny, a pak celého světa. Tento narativ mi nestačí. Čím více otázek jsem si v tomto sporu pokládal, začalo se mi postupně dávat puzzle dohromady. Zjišťuji však, že o tom už nemohu tak otevřeně mluvit a diskutovat, jelikož to osobně nevidím tak černobíle, jak je médii prezentováno. OK, toto ale znám už trochu z předchozí doby covidismu, kde svoboda slova začala mít trhliny.

Nicméně zaznamenal jsem ještě další úkaz, který se v poslední době směrem k tomuto sporu ukázal v naší zemi jako velmi výrazný, a tím je rusofobie, dokonce vše, co má s Ruskem souvislost. Takže vše, co je ruské se maže, ruší, blokuje, omezuje!!! Nyní bych uvedl příklady od sebe:

1. V poslední době jsem začal poslouchat Jarka Nohavicu, ale pozor, tomu zrušili koncert za fotku s Putinem…
2. Sleduji intenzivně statistiky nejlepší hokejové ligy světa NHL a též sleduji a fandím Alexandru Ovečkinovi, který střelecky historicky překonal našeho Jardu Jágra, ale pozor, Ovečkin dokonce prohlásil Putina za svého cara! Fuuuj!!!
3. Zrovna teď, co píšu tuto glosu, poslouchám pro mě lahodící hudbu ruského hudebníka Olega Byonica, ale pozor, je to rus!

S rusofobií nesouhlasím a chci zde jasně vyjádřit, že začínám mít obavu, co ještě přijde. Vedle této glosy, jsem si říkal, co v tomto mohu ještě udělat. Určitě chci tímto podporovat všechny, kterým není jedno, co se zde děje a nechtějí se spokojit s většinovou společnou notou, takže bych doporučil se v tomto ohledu kouknout na novou platformu zvanou CHARTA2022 – viz https://charta2022.cz/. Osobně jsem četl a podepsal celé znění Charty2022 a pro mě je tam definováno vše, co si může říkat demokracie.

Závěrem bych tímto chtěl připomenout, o co šlo, kdy se bořila v roce 1989 totalita Sovětského svazu a nadvláda komunismu, a tím je jednoznačně zákaz svobody slova. A teď mám pocit, že ji tady teď máme zpět. To chceme?