Soumrak demokracie začíná když se občané odvrátí od politiky
Komentář týdne.

Zdánlivě jednoduchá věc – komunisté se zdrželi hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Okamžitě to vzbudilo zděšení. ?Soumrak demokracie!? volají některá média. Že by naše demokracie byla tak křehká a ohrozilo ji jedno (ne)hlasování komunistů?
Proč takto nevolali pravicoví rétoři, když komunisté dali svůj hlas V.Klausovi při volbě prezidenta, nebo když komunisty V.Klaus přijal jako prezident? Víme, že V.Havel jednání s komunisty před tím odmítal.

Problém je jinde. Pravice si zvykla využívat toho, že komunisté mají takzvaný nulový koaliční potenciál a ČSSD je vázána bohumínským usnesením, zakazujícím jí vládní spolupráci s KSČM. Pravice měla jednodušší život i díky nejednotě ČSSD. Teď se najednou tyto dvě strany spojily a překazily ODS další vítězství v řadě!

ODS sice prohrála svůj ?tichý boj proti vstupu? při referendu o vstupu ČR do EU ? svědčila o tom obojakost s jakou postupovala a její guru V.Klaus to nepřímo potvrdil tím, že odmítl sdělit jak hlasoval. Při volbách do Evropského parlamentu však již slavila ODS vítězství díky roztříštěnosti ČSSD. Stejná roztříštěnost vedla i k vítězství ODS v krajských a senátních volbách 2004. Od té doby se již jasně ukazuje, komu prospívá posilování komunistů. Například v každém senátním obvodu, kde proti sobě stáli kandidáti ODS a KSČM zvítězil kandidát ODS.

Pravý soumrak demokracie nastane pokud se politická scéna zredukuje na dvě krajní strany. ČSSD tomu svou slabostí a tragickým výběrem vedoucích osobností jen nahrává, lidovci se svým lavírováním budou vždy přidávat na stranu silnějšího.

Soumrak demokracie začíná, když se občané odvrátí od politiky tak jako u nás. Kéž by si současnou krizi vzali jako poučení pro sebe, že se mají více o politiku aktivně zajímat a nevolit strany, které vedou boj o moc, místo aby jejich hlavním cílem bylo prospívat republice.

Jak na to naznačil v televizi hudebník Radim Hladík: ?nezbude nic jiného než volit neparlamentní strany?.