Second band Acoustic vystoupila v sobotu 21. května na 18. ročníku Hrabalova Kerska

Rokycanská skupina Second band Acoustic vystoupila v sobotu 21. května na 18. ročníku Hrabalova Kerska, mimo jiné se dvěma písněmi, které napsal Petr Hlávka na prozaické texty Bohumila Hrabala. Své vystoupení uvedla na přání pořadatele  kerskou hymnou, což je píseň Mám brouka v hlavě od Karla Zicha v úpravě Petra Hlávky.

Tradiční akce, která je cele věnována Bohumilu Hrabalovi a jeho tvorbě, začala již v 10 hod. dopoledne procházkou po místech, které měl Bohumil Hrabal rád.

Členové skupiny: Karel Král, zpěv, kytara, harmonika, kapelník, Petr Hlávka, zpěv, kytara, Miroslav Tauš, baskytara, Dana Šeblová, zpěv, flétna, Zdeněk Šebl, zpěv, perkuse.

Second Band Acoustic Rokycany (*2003, http://bandzone.cz/_88993) charakterizuje písně svých členů Petra Hlávky a Karla Krále jako surfolk – surrealistický folk na pomezí blues, jazzu, popu a trampské písně. Skupina vystupuje v Rokycanech a okolí a v Plzni. V roce 2015 vydala CD „Výstava obrazů.“

Fotografie Marie Plochová – Hlávková

Kóta 718

Harvestor vyl

les naší cestu kryl

strážník bdělý byl

kde se vzal se tu vzal

 

vylezte z křoví vyl

stan Greenpeace mě skryl

nosič vody je můj styl

žíznivým láhve jsem dal

 

na mostu protiválečném pěl faun

nechte si radara

to z Olympicu Láďa Klein ten faul

že nechce ani za dara

 

tam kde lesní buky

pokácel generál

dnes vládcem radarové kóty

je babočka admirál

 

Text složený na hudbu Blueberry Hill po návštěvě (27.6.2015) místa, kde měl stát americký radar, odráží osobní vzpomínku autora.

Dudy a dudáci

PhDr. Zdeněk Vejvoda, Ph. D.

Lidové hudbě a bordunovým nástrojům bude věnován 13. ročník semináře Dudy a dudáci, který proběhne v sobotu 22. února 2014 v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Pořadatelem cyklu je Klub tanečních souborů Rokytka. Úvodní přednášku s názvem Gajdy a gajdošská muzika včetně živých ukázek přednese mistr Cechu slovenských gajdošů Ľubomír Tatarka za doprovodu člena proslulého slovenského souboru SĽUK Juraje Dufka.

Ľubomír Tatarka se narodil v Banské Bystrici v hudební rodině, jeho prarodiče totiž pocházeli z Vígľaše a Dětvy. Tak od mládí vstřebával lidové písně a hudbu, okouzlila ho skromnost, zručnost, víra a odhodlání lidových řemeslníků, zvlášť hudebních nástrojařů. Tak se dostal k hudbě, která mu později otvírala dveře do valašských kolib. Veškerý volný čas tam věnoval fujarám, píšťalám a samozřejmě gajdám. Ty nafukuje od čtrnácti let a vyrábí je návratu z vojny. Pravidelně se účastní koncertů a festivalů a setkání lidových výrobců na Slovensku i v Evropě. Ve Slovenské Ľupči založil festival středověké a lidové gajdošské hudby.

Na podvečerním komorním koncertu se kromě domácích kapel Rokytka a Sluníčko dále představí dudáci Zdeněk Bláha z Horní Břízy, Václav Švík z Plzně a Michal Karpíšek z Chrástu.

Jazz bez hranic

V rámci festivalu Jazz bez hranic dne 31.10. v Sokolovně Rokycany diváky zaujal orchestr Tremolo ZUŠ Třemošná s výtečnými zpěváky a pestrým repertoárem, Junioru Big Bandu ZUŠ se nedařilo držet v přednesených skladbách potřebné napětí. Rozhlasový Big Band Gustava Broma s pouze orchestrálními skladbami přesvědčil o virtuózním umění svých hráčů, ale jako celek působil jednotvárně, jak se vyjádřil jeden z přítomných – nesmyslnými sóly. Pořádalo O.S. Jazz bez hranic, www.jazzbezhranic.com

Písničky u fontány

V pondělí 9.9. 2013 zazpívala skupina Pěttet – Second Band písničky u fontány v Parku u Plzeňské brány.

Po loňské premiéře to bylo již druhé vystoupení rokycanské skupiny v parku.

I přes chladné počasí vyslechlo asi čtyřicet diváků písně z vlastní tvorby členů skupiny i písně přejaté. Bylo to příjemné rozloučení s létem v krásném prostředí parku. hl

P A R A L E L N Ě A T D

Při vernisáži výstavy autora Rokycanských Listů „JAN JELÍNEK – OBRAZY – KOLÁŽE – KALIGRAFIE“ ve vstupních prostorách Českého rozhlasu Plzeň v pondělí 2. září 2013 jsme se dočkali nejprve poezie v podání Jana Jelínka a Vladimíra Líbala (čtenáři RL znají jeho karikatury).


Znamenitá byla báseň o obsahu malířského díla – od sexu až po politiku. Vladimír Líbal se při recitaci skrýval tu za fíkusem, tu za zábradlím balkonu.


Jan Jelínek má široký záběr.


Výstava je přístupná denně od 8 do 18 hod. od 2.9. do 27.9.2013. hl

Vítání Nového roku v rotundě

Občanské sdružení Hůrka a Radyně, společnost pro zvelebování kulturních a historických památek ve Starém Plzenci, každoročně zve občany Starého Plzence, Plzně i vzdálených měst do románské rotundy sv. Petra a Pavla, významné památky Plzeňského kraje, aby společně přivítali Nový rok a také si společně zazpívali se souborem Zpěváčci. Rovněž letos krásné písně rozezněly rotundu i srdce všech přítomných. Soubor Zpěváčci zpívá pro radost a dokáže přiblížit svým zpěvem více hudebních žánrů.


Soubor Zpěváčci. Foto Eva Suttnerová.

Pokračovat ve čtení „Vítání Nového roku v rotundě“