Rozhledna na Kotli aneb proč přispět na výstavbu

Dlouho jsem si tuto otázku dával i z toho důvodu, že nejsem obyvatelem Rokycan a okolí. Nicméně v momentě, kdy jsem viděl navrhovanou podobu rozhledny, tak mi to připomnělo, ani nevím proč, chobotnici architekta Jana Kaplického. A to tak trochu samotnou podobou, oblými tvary, prostě a jednoduše na mě dýchla nadčasovost stavby.Architektonický návrh BcA. Eva Králová
Na druhou stranu dovolím si otázku: Jak dopadla chobotnice architekta Jana Kaplického? Vypsala se soutěž na novou Národní knihovnu, načež náhle se ukázalo, že chobotnice je pro pražský radniční spolek v čele s primátorem Bémem vlastně nepřípustná. Již dopředu to byl pro Jana Kaplického boj s větrnými mlýny. Tady to nebylo o samotných občanech, tady šlo o rozhodování dle nálad politických špiček.

Ale pojďme zpět k rozhledně na Kotli. Její budoucnost není založena na tom, jak se „vyspí“ pražská radnice, její budoucnost je v této chvíli závislá pouze na chuti lidí. Na rozdíl od chobotnice se v tomto případě Klub Svobodných demokratů domluvil s odborem životního prostředí, rozvoje města a zástupcem vedoucího Lesů města Rokycany na uskutečnění tohoto projektu, získali pro věc zastupitele a Město Rokycany zaštítilo tuto stavbu.

Teď již výstavba rozhledny spočívá na nás občanech, náklady čítají 5 mil.Kč, vše je plně transparentní, každá platba je vidět, každý může vidět, že zaplatil, peníze neodplují nikomu do kapsy. Fakt, že tato finanční částka potřebná na stavbu může být dána dohromady pouze za pomoci občanů, se může někomu jevit jako snílkovský nedostižný ideál ve stylu Dona Quijota.

Bylo by však dobré chytit takovou příležitost za pačesy a konečně alespoň jednou ten boj s větrnými mlýny vyhrát. Takže pojďme na to.